fbpx

Gebenės (Hedera helix) – Visžalis Laipiojantis Augalas

Gebenė, arba lotyniškai Hedera helix, yra visžalis laipiojantis augalas, priklausantis Araliaceae šeimai. Tai labai atspari ir ištverminga rūšis, paplitusi visoje Europoje. Šiame straipsnyje apžvelgsime gebenės savybes ir naudojimą.

Gebenės Hedera helix

Gebenės apibūdinimas

Gebenė yra amžinai žaliuojantis vijoklis, kuris gali užlipti net iki 20 metrų aukščio. Jos stiebas yra lankstus, su įsikabinimo šaknelėmis, padedančiomis lipti. Lapai yra blizgantys, tamsiai žali, 5-10 cm ilgio.

Gebenė žydi rugsėjo-spalio mėnesiais. Jos gelsvi žiedai susitelkę į skydus. Vėliau išsivysto juodos, apvalios uogos, kurios nėra valgomos.

Pagrindinės gebenės savybės:

  • Amžinai žaliuojantis augalas
  • Aukštis iki 20 m
  • Tvirtas, lankstus stiebas
  • Įsikabinimo šaknelės
  • Blizgantys, tamsiai žali lapai
  • Gelsvi žiedų skydai
  • Juodos nevalgomos uogos
Augalo dalis Apibūdinimas
Stiebas Lankstus, su įsikabinimo šaknelėmis
Lapai 5-10 cm, blizgantys, tamsiai žali
Žiedai Gelsvi, susitelkę į skydus
Vaisiai Juodos nevalgomos uogos

 

Gebenė lipikė

Gebenė lipikė yra visžalis laipiojantis augalas, priklausantis Araliaceae šeimai. Tai plačiai paplitusi liana, lengvai prisitaikanti prie įvairių augimviečių.

Gebenė lipikė

Hedera helix stiebas yra lankstus, su įsikabinimo šaknelėmis. Jis gali driektis pažeme arba lipti aukštyn. Lapai yra blizgantys, tamsiai žali, iki 10 cm ilgio. Augalas žydi gelsvomis kekėmis rugsėjo mėnesį. Vėliau subrandina juodas, nevalgomas uogas.

Savybė Apibūdinimas
Aukštis Iki 20 m
Lapai Tamsiai žali, iki 10 cm
Žiedai Gelsvi, rugsėjo mėn.
Vaisiai Juodos nevalgomos uogos

Gebenės augimvietės

Nors gebenė labiausiai paplitusi Vakarų Europoje, ji sėkmingai auga beveik visose klimato juostose. Gebenei tinka derlingas, drėgnas dirvožemis, tačiau ji gali augti net ir sausose, akmenuotose vietose arba plyšiuose tarp uolų.

Šis augalas geriausiai jaučiasi pusiau pavėsyje. Nors gebenė gali augti ir saulėtose vietose, per didelis karštis gali jai pakenkti. Todėl geriausia ją sodinti šalia medžių, krūmų ar pastatų.

Dėl savo lipnios prigimties gebenė dažnai apsigyvena ant medžių kamienų, uolų, sienų ir tvorų. Ji nebijo aukščio ir gali lipti net ant aukštų pastatų.

Gebenės naudojimas

Dėl savo atsparumo gebenė plačiai naudojama kraštovaizdžio dizaine. Ja apželdinami šlaitai, pylimai, sienos ir tvoros. Gebenių užuolaidos suteikia privatumo, pritraukia paukščius ir kitus gyvūnus.

Senuose soduose gebenės buvo sodinamos prie medžių kamienų. Jos ne tik dekoravo, bet ir apsaugodavo nuo saulės nudegimų. Be to, gebenės teikė prieglobstį paukščiams ir smulkiems gyvūnams.

Dėl savo grožio gebenės taip pat auginamos ir puokštėse bei vazonuose. Jos tinka tiek lauke, tiek ir patalpose. Gebenių šakelės ilgai išlieka žalios net nuskintos.

Kai kuriose šalyse gebenės uogos naudojamos vaistams ir kosmetikai gaminti. Jos turi antioksidantų, vitaminų, mineralų. Tačiau Lietuvoje gebenės uogų rinkimas ir naudojimas yra draudžiamas.

Gebenės priežiūra

Nors gebenė labai atspari, jai reikia šiek tiek priežiūros. Svarbu reguliariai genėti per ilgus ūsus, ypač jei augalas apželdino namų sieną. Reikia stebėti, kad gebenė neužgožtų langų ar nestelbtų silpnesnių augalų greta.

Taip pat rekomenduojama tręšti gebenes specialiu trąšų mišiniu pavasarį. Tai pagerins augimą ir žydėjimą.

Sausros metu būtina papildomai laistyti, ypač jaunus gebenių sodinukus.

Gebenės dauginimas

Gebenes galima dauginti vegetatyviškai ir sėklomis.

Vegetatyvinis dauginimas paprastesnis – tiesiog atskiriamos ūsų atžalos su šaknelėmis ir sodinamos į dirvą. Tokiu būdu išlaikoma motininio augalo savybės.

Dauginant sėklomis reikia žinoti, kad jos greitai praranda daigumą. Todėl sėjos atliekamos iškart po uogų nokimo. Sėklos sėjamos sekliai į dirvą ir laikomos vėsioje patalpoje žiemą. Pavasarį daigai išsodinami į nuolatinę vietą. Šiuo būdu išauginti augalai bus įvairesni ir unikalesni.

Gebenė – Apibendrinimas

Gebenė, arba Hedera helix, yra plačiai Europoje paplitęs lipnus augalas, gebantis užlipti net ant aukštų pastatų. Šis visžalis vijoklis atsparus, patvarus ir lengvai prisitaiko prie įvairių augimviečių.

Dėl savo savybių gebenė plačiai naudojama kraštovaizdžio dizaine. Ja apželdinamos sienos, šlaitai, sodinama prie medžių. Gražūs lapai ir žiedai puošia darželius bei puokštes.

Nors gebenė reikalauja nedaug priežiūros, būtina reguliariai genėti per ilgus ūsus. Taip pat rekomenduojama tręšti ir papildomai laistyti sausros metu.

Tinkamai prižiūrima gebenė džiugins savo grožiu ir atsparumu daugelį metų. Tad verta skirti šiek tiek dėmesio šiam nepaprastam augalui.

 

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas