fbpx

Azalija: Sodinimas, Auginimas, Priežiūra Bei Rūšys

Azalija yra nuostabus augalas, kuris džiugina savo gausiu žydėjimu ir ryškiomis spalvomis. Šis augalas priklauso rododendrų šeimai ir yra kilęs iš Azijos bei Šiaurės Amerikos. Azalijos gali būti auginamos tiek lauke, tiek vazonuose, tačiau joms reikalinga speciali priežiūra. Šiame straipsnyje sužinosite viską apie azalijų sodinimą, auginimą, priežiūrą ir veisles.

Azalija

Azalija sodinimas lauke

Azalijas lauke geriausia sodinti pavasarį arba rudenį. Rinkitės saulėtą arba pusiau pavėsingą vietą, kur dirvožemis yra rūgštus (pH 4,5-5,5), drėgnas ir gerai drenuojamas. Prieš sodinimą, dirvožemį patręškite kompostu ar durpėmis. Sodinimo duobę iškaskite dvigubai didesnę nei augalo šaknų gumulas. Augalą įstatykite į duobę taip, kad šaknų kaklelis būtų šiek tiek aukščiau dirvos paviršiaus. Užpilkite duobę dirvožemiu, patręškite azalijoms skirtu trąšu ir gerai paliekite.

Azalija sodinimas lauke

Azalija lauke: priežiūra

Azalijos lauke reikalauja reguliaraus laistymo, ypač sausros metu. Laistykite augalą prie pat šaknų, stenkitės neužpilti vandens ant lapų. Azalijos nemėgsta sausros, tačiau taip pat nemėgsta ir per didelės drėgmės. Reguliariai ravėkite piktžoles aplink augalą ir mulčiuokite dirvą aplink krūmą, kad išlaikytumėte drėgmę. Pavasarį ir vasarą azalijas tręškite specialiomis azalijoms skirtomis trąšomis.

Azalijos išvaizda ir rūšys

Azalijos yra nedideli krūmai, kurie gali užaugti iki 1,5 metro aukščio. Jų lapai yra ovalūs, žali, blizgantys. Žiedai gali būti įvairių spalvų – balti, rožiniai, raudoni, violetiniai ar net oranžiniai. Žiedai susitelkę į žiedynus, kurie gali būti iki 10 cm skersmens. Azalijos skirstomos į dvi pagrindines grupes:

Azalijos išvaizda ir rūšys

  • Lapus metančios azalijos – šios azalijos žiemą numeta lapus ir pavasarį vėl sužaliuoja. Jos yra atsparesnės šalčiui ir gali būti auginamos lauke.
  • Visžalės azalijos – šios azalijos išlaiko savo lapus ištisus metus. Jos yra jautresnės šalčiui ir dažniausiai auginamos vazonuose.

Azalija vazone iš parduotuvės

Azalijos dažnai parduodamos vazonuose kaip kambariniai augalai. Parsinešus azaliją iš parduotuvės, leiskite jai priprasti prie namų sąlygų. Pirmiausia, pašalinkite visus pažeistus ar nudžiūvusius lapus ir žiedus. Pastatykite vazoną gerai apšviestoje, bet ne tiesioginių saulės spindulių vietoje. Azalijos mėgsta vėsią temperatūrą (apie 15-18°C), tad stenkitės augalą laikyti toliau nuo šildymo prietaisų.

Azalija vazone: priežiūra

Azalija vazone

Azalijos vazone reikalauja reguliaraus laistymo, tačiau svarbu neužpilti augalo. Laistykite azaliją, kai dirvožemis viršutiniame sluoksnyje pradeda džiūti. Naudokite kambario temperatūros vandenį ir laistykite prie pat šaknų. Azalijos mėgsta drėgną orą, tad reguliariai purkškite lapus vandeniu arba pastatykite vazono padėklą su vandeniu ir žvyru. Tręškite azaliją specialiomis trąšomis kas dvi savaites žydėjimo metu ir kartą per mėnesį po žydėjimo.

Azalija vazone: persodinimas

Azalijas vazone reikėtų persodinti kas 2-3 metus pavasarį, po žydėjimo. Rinkitės tik šiek tiek didesnį vazoną nei ankstesnis. Paruoškite specialų azalijoms skirtą substratą arba maišykite durpes, kompostą ir perlitą santykiu 2:1:1. Augalą atsargiai išimkite iš senojo vazono, pašalinkite seną dirvožemį nuo šaknų ir įstatykite į naują vazoną. Užpilkite šviežiu substratu, patręškite ir gerai paliekite.

Azalijų dauginimas

Azalijas galima dauginti auginiais arba sėklomis. Auginiai skinami vasaros pabaigoje nuo pusiau sumedėjusių ūglių. Juos reikia įsodinti į durpių ir perlito mišinį, uždengti plėvele ir laikyti šiltai (apie 20°C). Šaknis auginiai turėtų išleisti per 2-3 mėnesius. Norint dauginti azalijas sėklomis, jas reikia pasėti pavasarį į durpių substratą. Daigeliai turėtų sudygti po 3-4 savaičių.

Kaip ir kada genėti azalijas

Kaip ir kada genėti azalijas

Azalijas genėti reikėtų pavasarį, prieš prasidedant vegetacijai. Pašalinkite visas nužydėjusias, pažeistas ar džiūstančias šakas. Taip pat pašalinkite besikryžiuojančias ar viena kitą trinančias šakas. Po genėjimo, augalą patręškite ir gerai paliekite. Jei norite suformuoti tankesnį krūmą, po žydėjimo nupjaukite visus ūglius per pusę.

Ką daryti kai nužydi azalijos?

Po žydėjimo, nupjaukite visus nužydėjusius žiedus, kad augalas neeikotų energijos sėklų formavimui. Leiskite augalui pailsėti vėsesnėje vietoje (apie 12-15°C) ir sumažinkite laistymą. Praėjus 4-6 savaitėms po žydėjimo, vėl pradėkite tręšti augalą ir palaipsniui didinkite laistymą. Taip paruošite azaliją kitam žydėjimo sezonui.

Azalijų ligos ir kenkėjai

Azalijos gali būti pažeidžiamos grybinių ligų, tokių kaip šviesmargė ar rudmargė. Šios ligos pasireiškia dėmėmis ant lapų. Ligų galima išvengti, užtikrinant gerą oro cirkuliaciją aplink augalą ir vengiant laistymo ant lapų. Taip pat azalijas gali pažeisti amarai, voratinkliniai erkutės ar šiltnamių tripsai. Šiuos kenkėjus galima naikinti insekticidais arba biologiniais metodais, pavyzdžiui, naudojant naudingąsias erkes.

Azalijų teikiamos naudos

Azalijų teikiamos naudos

Azalijos ne tik puošia mūsų namus ir sodus, bet ir teikia daug naudos:

  • Oro valymas – azalijos, kaip ir daugelis kitų augalų, sugeria anglies dioksidą ir išskiria deguonį, taip valydamos orą mūsų namuose.
  • Streso mažinimas – žaluma ir ryškūs azalijų žiedai ramina nervų sistemą ir mažina stresą.
  • Teigiama energija – manoma, kad azalijos pritraukia teigiamą energiją ir gerina nuotaiką.
  • Vaistinės savybės – kai kurios azalijų rūšys turi gydomųjų savybių ir yra naudojamos tradicinėje medicinoje.

Taigi, azalijos yra ne tik gražios, bet ir naudingos mūsų sveikatai bei aplinkai. Tinkamai prižiūrimi šie nuostabūs augalai džiugins mus savo žiedais ilgus metus. Svarbiausia – rinkitės tinkamą azalijos rūšį, atsižvelgdami į savo gyvenamąją vietą ir galimybes. Su meile ir rūpesčiu užauginta azalija atneš daug džiaugsmo ir grožio į Jūsų namus ar sodą!

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas