fbpx

Pupmedis: Sodinimas, Auginimas, Priežiūra, Rūšys Bei Panaudojimas

Pupmedis (Laburnum) – tai nepaprastai gražus dekoratyvinis augalas, priklausantis pupinių (Fabaceae) šeimai. Šis krūmas arba nedidelis medis žavi savo ilgomis, auksinėmis žiedų kekėmis, kurios supa augalą pavasario pabaigoje – vasaros pradžioje. Nors pupmedis atrodo trapus ir elegantiškas, iš tiesų tai gana atsparus ir ilgaamžis augalas, galintis puošti jūsų sodą daugybę metų. Šiame straipsnyje sužinosite viską, ką reikia žinoti apie pupmedžio sodinimą, auginimą, priežiūrą, rūšis bei panaudojimą kraštovaizdžio dizaine.

Pupmedis

Pupmedžio sodinimas

Renkantis vietą pupmedžiui sode, atkreipkite dėmesį į šiuos veiksnius:

 • Saulė: Pupmedis mėgsta saulėtas vietas, tačiau gali augti ir nedideliame pavėsyje.
 • Dirvožemis: Augalui tinka derlingas, gerai drenuotas dirvožemis. Pupmedis nemėgsta rūgščios dirvos, todėl prieš sodinimą rekomenduojama ją šiek tiek pakalkinti.
 • Erdvė: Priklausomai nuo rūšies, suaugęs pupmedis gali užaugti iki 5-7 metrų aukščio ir 4-6 metrų pločio, todėl pasirūpinkite, kad augalui užtektų vietos.

Sodinimui geriausiai tinka rudens arba pavasario sezonas. Iškaskite didelę duobę, maždaug dvigubai didesnę už augalo šaknų gumulo dydį. Įberkite į duobę kompostinės žemės, pasodinkite medelį, užpilkite likusia žeme ir gerai paliekite. Pirmaisiais metais po pasodinimo pupmedį reikėtų reguliariai laistyti, ypač sausros metu.

Pupmedžio priežiūra

Pupmedis nėra itin reiklus priežiūrai augalas, tačiau keletas veiksmų padės išlaikyti jį sveiką ir gražų:

Pupmedžio priežiūra

 1. Laistymas: Augalui užtenka vidutinio laistymo. Pirmaisiais metais po pasodinimo laistyti reikėtų dažniau, vėliau – tik sausros metu.
 2. Tręšimas: Pavasarį, prieš žydėjimą, pupmedį galima patręšti universaliomis organinėmis trąšomis.
 3. Genėjimas: Nužydėjus pupmedį reikėtų nupjauti žiedynus, taip skatinant gausesnį žydėjimą kitais metais. Taip pat reikėtų pašalinti džiūstančias, lūžinėjančias šakas.
 4. Apsauga žiemą: Nors pupmedis yra gana atsparus šalčiams, jaunus medelius pirmuosius kelerius metus rekomenduojama žiemai pridengti.

Pupmedžio rūšys

Pupmedžio gentyje yra keletas rūšių ir veislių, iš kurių populiariausios yra šios:

 • Paprastasis pupmedis (Laburnum anagyroides): Iki 7 m aukščio užaugantis medis ar krūmas, žydintis geltonais žiedais gegužės-birželio mėnesiais.
 • Alpinis pupmedis (Laburnum alpinum): Kiek žemesnis už paprastąjį, užauga iki 5 m aukščio. Žiedai šviesiai geltoni, žydi birželio mėnesį.
 • Škotijos pupmedis (Laburnum alpinum ‘Scoticum’): Alpinio pupmedžio veislė, pasižyminti itin gausiu žydėjimu. Žiedai sodriai geltoni.
 • Watereri pupmedis (Laburnum x watereri): Tai paprastojo ir alpinio pupmedžių hibridai, užaugantys iki 6 m aukščio. Žydi gegužės-birželio mėnesiais ilgomis, iki 60 cm ilgio, geltonų žiedų kekėmis.

Pupmedžio panaudojimas

Pupmedis dažniausiai auginamas kaip dekoratyvinis augalas, puošiantis sodą ar parką savo įspūdingu žydėjimu pavasarį. Jis gali būti sodinamas pavieniui, nedidelėmis grupėmis arba komponuojamas su kitais augalais alpinariumuose, gėlynuose. Pupmedis taip pat tinka formuoti gyvatvores, alėjas.

Pupmedžio panaudojimas

Svarbu atkreipti dėmesį, kad visos pupmedžio dalys yra nuodingos, todėl reikėtų vengti sodinti jį vietose, kur gali pasiekti vaikai ar naminiai gyvūnai.

Dažniausiai užduodami klausimai

 1. Ar pupmedis yra nuodingas? Taip, visos pupmedžio dalys – lapai, žievė, sėklos – yra nuodingos. Jos sukelia pykinimą, vėmimą, galvos svaigimą. Ypač pavojingos vaikams ir naminiams gyvūnams.
 2. Kada geriausia genėti pupmedį? Pupmedį geriausia genėti iškart po žydėjimo, birželio-liepos mėnesiais. Taip pašalinami nužydėję žiedynai ir suformuojama augalo laja.
 3. Kaip dažnai reikia laistyti pupmedį? Pirmaisiais metais po pasodinimo pupmedį reikėtų laistyti reguliariai, ypač sausros metu. Vėliau pakanka vidutinio laistymo, kai viršutinis dirvos sluoksnis pradeda džiūti.
 4. Ar pupmedis gali augti pavėsyje? Nors pupmedis geriau auga saulėtoje vietoje, jis gali toleruoti ir nedidelį pavėsį. Tačiau pavėsyje augantis pupmedis žydės ne taip gausiai.
 5. Kaip pupmedis žiemoja Lietuvos sąlygomis? Pupmedis yra gana atsparus šalčiams ir gali žiemoti Lietuvos klimato sąlygomis. Vis dėlto jaunus, neseniai pasodintus medelius pirmuosius kelerius metus rekomenduojama žiemai pridengti.

Pupmedis – tai nepaprastai gražus ir vertingas dekoratyvinis augalas, galintis tapti tikra jūsų sodo puošmena. Tinkamai parinkus vietą, pasodinus ir prižiūrint, pupmedis džiugins jus savo nuostabiu žydėjimu ilgus metus. Nors augalas ir nėra itin reiklus priežiūrai, svarbu nepamiršti reguliaraus laistymo, tręšimo ir genėjimo. O sodinant pupmedį, būtina atsižvelgti į jo nuodingumą ir vengti vietų, kur jį gali pasiekti vaikai ar naminiai gyvūnai. Tad jei svajojate apie auksinius žiedų debesis savo sode – pupmedis gali būti puikus pasirinkimas!

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas