fbpx

Nakviša: Sodinimas, Auginimas, Priežiūra, Rūšys Bei Panaudojimas

Nakviša (Oenothera) yra vienas iš daugelio augalų, kurie po detalių biocheminių tyrinėjimų užėmė teisėtą vietą vertingiausių ir ypatingų savybių turinčių vaistinių augalų sąraše. Ši nakvišinių (Onagraceae) šeimos augalų gentis natūraliai paplitusi Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Tai vienmečiai, dvimečiai ir daugiamečiai žoliniai augalai. Nakviša yra gražus ir universalus augalas, galintis bet kuriam sodui suteikti spalvų ir elegancijos. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime nakvišos sodinimą, auginimą, priežiūrą, rūšis bei panaudojimą.

Nakviša

Nakvišos sodinimas ir dauginimas

Nakvišų, paprastai vadinamų vakarinėmis primulomis, sodinimas ir dauginimas yra naudingas ir malonus procesas, leidžiantis atskleisti šių nuostabių gėlių grožį savo sode. Nakviša dauginamos keliais būdais:

 • Dalijant kerelį (ypač lengva dauginti keturbriaunę nakvišą)
 • Auginiais
 • Sėklomis

Sodinimą geriausia atlikti pavasarį arba rudenį. Rinkitės saulėtą vietą su gerai drenuojamu dirvožemiu. Nakviša mėgsta smėlėtą arba akmenuotą dirvožemį.

Nakvišos auginimas ir priežiūra

Nakvišos auginimas ir priežiūra

Nakvišos priežiūra ir auginimas gali būti iššūkis, ypač jei esate sodininkystės naujokas. Tačiau laikantis kelių pagrindinių principų, jūsų nakviša vešės ir žydės:

 1. Vietos parinkimas: Rinkitės saulėtą vietą, nes nakviša mėgsta šviesą. Augimui būtina saulės šviesa.
 2. Dirvožemis: Nakviša mėgsta gerai drenuojamą, smėlėtą arba akmenuotą dirvožemį. Venkite sunkaus, molio dirvožemio.
 3. Laistymas: Laikykite dirvožemį drėgną, bet ne šlapią. Neleiskite dirvožemiui išdžiūti, ypač žydėjimo metu.
 4. Tręšimas: Reguliariai tręškite nakvišas subalansuotomis trąšomis, kad užtikrintumėte sveiką augimą ir gausų žydėjimą.
 5. Genėjimas: Nupjaukite nuvytusius žiedus, kad paskatintumėte naujų žiedų formavimąsi ir išlaikytumėte tvarkingą augalo išvaizdą.

Nakvišos rūšys

Lietuvoje aptinkamos 8 svetimžemės nakvišos rūšys, iš kurių 4 yra natūralizavęsi. Populiariausios nakvišos rūšys yra:

 1. Dvimetė nakviša (Oenothera biennis): Labiausiai žinoma ir plačiai auginama rūšis. Tai dvimetis augalas su aukštais, elegantiškais stiebais ir švelniais, geltonais žiedais.
 2. Krūminė nakviša (Oenothera fruticosa): Daugiametė rūšis, pasižyminti kompaktišku augimu ir ryškiai geltonais žiedais. Atspari sausrai.
 3. Misūrinė nakviša (Oenothera misouriensis): Daugiametė gėlė, žydinti geltonais arba rausvais žiedais.
 4. Smėlinė nakviša (Oenothera oakesiana): Daugiametė gėlė, mėgstanti smėlėtą dirvožemį.

Nakvišos panaudojimas

Nakvišos panaudojimas

Nakviša nuo seno žinoma dėl savo gydomųjų savybių. Jos panaudojimas apima:

 • Odos priežiūra: Nakvišų aliejus naudojamas įvairioms odos problemoms, tokioms kaip egzema, spuogai, ir senėjimo požymiai, spręsti.
 • Hormonų pusiausvyra: Nakviša padeda reguliuoti hormonų gamybą, ypač moterims menopauzės metu.
 • Uždegimų mažinimas: Dėl priešuždegiminių savybių, nakviša naudojama sąnarių uždegimui, pvz., reumatoidiniam artritui, gydyti.
 • Širdies sveikata: Nakvišų aliejuje esančios nesočiosios riebalų rūgštys gali padėti gerinti širdies sveikatą.
 • Gimdymo palengvinimas: Tradiciškai nakviša buvo naudojama gimdymo skausmui mažinti, nors moksliniai įrodymai riboti.

Dažniausiai užduodami klausimai

 1. Ar nakviša yra daugiametis augalas? Taip, yra daugiamečių nakvišos rūšių, tokių kaip Oenothera fruticosa ir Oenothera misouriensis. Tačiau kai kurios rūšys, pavyzdžiui, Oenothera biennis, yra dvimetės.
 2. Kokios sąlygos reikalingos nakvišai auginti? Nakvišai reikalinga saulėta vieta, gerai drenuojamas dirvožemis ir reguliarus laistymas bei tręšimas.
 3. Kaip dažnai reikia laistyti nakvišą? Laikykite dirvožemį drėgną, bet ne šlapią. Laistymo dažnumas priklausys nuo oro sąlygų ir dirvožemio tipo. Venkite perlaistymo.
 4. Ar galima nakvišą auginti vazonuose? Taip, nakvišą galima sėkmingai auginti vazonuose, jei užtikrinsite tinkamą drenažą ir reguliarų laistymą.
 5. Kokios yra gydomosios nakvišos savybės? Nakviša pasižymi priešuždegiminėmis, odos būklę gerinančiomis, hormonų pusiausvyrą reguliuojančiomis ir širdies sveikatą stiprinančiomis savybėmis.

Nakviša yra nuostabus augalas, galintis praturtinti jūsų sodą savo grožiu ir teikti naudą sveikatai. Laikydamiesi šiame straipsnyje pateiktų patarimų dėl sodinimo, auginimo ir priežiūros, galėsite mėgautis vešlia ir žydinčia nakviša. Nepamirškite pasidomėti įvairiomis nakvišos rūšimis ir išbandyti šio augalo teikiamą naudą savo grožio ir sveikatos rutinoje.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas