Margenis: Sodinimas, Auginimas, Priežiūra, Rūšys, Dauginimas

Margenis (Coleus) – tai nuostabi dekoratyvinė gėlė, žavinti savo įspūdingais, ryškiaspalviais lapais. Šis augalas puikiai tinka tiek auginimui vazonuose namuose ar terasose, tiek sodinimui atvirame grunte gėlynuose ar alpinariumuose. Margeniai pasižymi greitu augimu, nesudėtinga priežiūra ir ilgu dekoratyvumu, todėl yra ypač mėgstami sodininkų visame pasaulyje. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime margenio sodinimą, auginimą, priežiūrą, įvairias rūšis, dauginimo būdus bei panaudojimo galimybes jūsų sode ir namuose.

Margeniai

Sodinimas

Margenius galima sodinti tiek sėklomis, tiek daigais. Sėklas geriausia sėti kovo-balandžio mėnesiais į lengvą, gerai drenuojamą sėjimo substratą. Sėklos sudygs maždaug po 2-3 savaičių, palaikant 20-24°C temperatūrą. Išaugintus daigus galima persodinti į atskirus vazonėlius ar į atvirą gruntą, kai praeis pavasario šalnos.

Sodinant margenius atvirame grunte, reikėtų rinktis saulėtas arba pusiau šešėlingas vietas, apsaugotas nuo stipraus vėjo. Dirvožemis turėtų būti derlingas, gerai drenuojamas, vidutinio sunkumo. Prieš sodinimą rekomenduojama įterpti kompostą ar gerai perpuvusį mėšlą. Sodinimo metu tarp augalų paliekame 20-30 cm tarpus, priklausomai nuo veislės.

Auginimas ir priežiūra

Margeniai – šilumamėgiai augalai, todėl jų auginimui reikalinga pakankamai šilta aplinka. Optimali temperatūra augimui yra 18-25°C. Margeniai nėra itin reiklūs drėgmei, tačiau svarbu palaikyti tolygų substrato drėgnumą, vengiant persausėjimo ar permirkimo.

Tręšimui naudojamos subalansuotos trąšos, turinčios pakankamai kalio, skatinančio lapų spalvų intensyvumą. Tręšiama kas 2-3 savaites, vegetacijos laikotarpiu. Svarbu nepertręšti, nes tai gali sukelti lapų deformacijas ar augalo žūtį.

Norint išlaikyti kompaktišką augalo formą, rekomenduojama reguliariai šalinti žiedynus ir formuoti krūmą, nuolat genint ūglius. Nuvytusių lapų ir stiebų pašalinimas užtikrins geresnę augalo išvaizdą ir sveikatą.

gele margenis

Rūšys ir veislės

Margenių rūšys pasižymi didele lapų formų ir spalvų įvairove. Populiariausios rūšys, auginamos dekoratyviniais tikslais:

  • Coleus blumei – plačiai paplitusi rūšis, turinti daugybę veislių su įvairiaspalviais lapais.
  • Coleus scutellarioides – kompaktiška rūšis, tinkama auginimui vazonuose.
  • Coleus rehneltianus – pasižymi didesniais, ryškiaspalviais lapais.

Iš veislių galima išskirti ‘Wizard’, ‘Kong’, ‘Fairway’, pasižyminčias ypatingai ryškiomis spalvomis ir įdomiais lapų raštais.

Dauginimas

Margenius galima dauginti keliais būdais:

  1. Sėklomis – sėjamos pavasarį į lengvą sėjimo substratą, dygsta po 2-3 savaičių.
  2. Auginiais – pjaunami 5-10 cm ilgio ūgliai, šalinami apatiniai lapai, panardinami į vandenį ar substratą šaknims susiformuoti.
  3. Lapais – lapai dedami ant drėgno substrato paviršiaus, prispaudžiami ir laikomi šiltai, kol susiformuoja šaknys ir ūgliai.

Dauginimui geriausiai tinka sveiki, jauni augalai, o tinkamiausias metas – pavasaris arba vasaros pradžia.

Panaudojimas

Margeniai – universalūs dekoratyviniai augalai, kuriuos galima panaudoti įvairiais būdais:

  • Gėlynuose – sodinami grupėmis ar masyvais, derinami su kitomis gėlėmis.
  • Alpinariumuose – puošia akmenų kompozicijas savo spalvingais lapais.
  • Vazonuose – auginami pavieniui ar su kitais augalais, puošiant terasas, balkonus.
  • Kambariuose – naudojami kaip ryškūs interjero akcentai.

Margeniai ypač tinka vasaros floristinėms kompozicijoms kurti, derinant su begonijomis, petunijomis, surfinijomis, pelargonijomis ir kitomis sezoninėmis gėlėmis.

margenių lapai

Dažniausiai užduodami klausimai

  1. Ar margenius galima auginti saulėtoje vietoje? Taip, dauguma margenių veislių gerai auga saulėtose vietose, tačiau reikėtų vengti tiesioginių vidurdienio saulės spindulių, galinčių nudeginti lapus. Pusiau šešėlinės vietos yra optimaliausios.
  2. Kaip dažnai reikia laistyti margenius? Margenius reikėtų laistyti reguliariai, neleidžiant substratui visiškai išdžiūti. Vasarą, esant karštam orui, gali prireikti laistyti kasdien, o vėsesniu metu – kas kelias dienas.
  3. Kodėl margenių lapai nublunka arba pagelsta? Lapų nublukimas ar pagelstavimas gali būti sukeltas netinkamo laistymo, per didelio ar per mažo šviesos kiekio, netinkamo substrato ar trūkstamų maisto medžiagų. Svarbu užtikrinti tinkamas augimo sąlygas ir laiku spręsti iškilusias problemas.
  4. Ar galima margenius persodinti į didesnius vazonus? Taip, margenius galima persodinti į didesnius vazonus, kai šaknys užpildo esamą vazoną. Persodinimui geriausiai tinka pavasaris arba vasaros pradžia.
  5. Kaip apsaugoti margenius nuo kenkėjų ir ligų? Norint apsaugoti margenius nuo kenkėjų (amarų, tripsų, voratinklinių erkių) ir ligų (miltligės, puvinių), svarbu užtikrinti tinkamą augalo priežiūrą, reguliariai tikrinti lapus, laiku šalinti pažeistus augalo dalis ir naudoti prevencines ar naikinimo priemones, skirtas konkretiems kenkėjams ar ligoms.

Margeniai – nuostabūs dekoratyviniai augalai, galintys papuošti bet kurį sodą ar namus savo ryškiaspalviais, įvairiomis formomis pasižyminčiais lapais. Laikantis pagrindinių sodinimo, auginimo ir priežiūros taisyklių, galima džiaugtis sveikais ir gyvybingais margeniais, kurie džiugins akį nuo pavasario iki vėlyvo rudens. Išbandykite skirtingas rūšis ir veisles, eksperimentuokite su jų panaudojimu ir atraskite, kaip šie nuostabūs augalai gali praturtinti jūsų žaliąją aplinką.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas