Granatai: Sodinimas, Auginimas, Rūšys, Priežiūra Ir Panaudojimas
Granatai – vieni iš seniausių kultūrinių augalų, auginamų dėl savo puošnių žiedų ir skanių vaisių. Nors kilę iš subtropinio klimato, granatmedžius galima sėkmingai auginti ir Lietuvoje, laikantis kelių svarbių taisyklių. Šiame straipsnyje sužinosite viską, ką reikia žinoti norint užsiauginti granatą: nuo sodinimo ir auginimo ypatumų iki populiariausių rūšių apžvalgos bei panaudojimo galimybių.
Granatų sodinimas
Renkantis vietą granatmedžiui, svarbiausia užtikrinti pakankamą saulės šviesą – bent 6-10 valandų per dieną. Idealiausia rinktis pietinę arba vakarinę palangę. Dirvožemis turėtų būti derlingas ir humusinga, tačiau svarbiausia pasirūpinti geru drenažu, nes granatai nemėgsta užmirkusios žemės. Sodinimui rinkitės ne itin gilų, bet platų vazoną (apie 30-36 cm skersmens), nes granato šaknys labiau plečiasi į šonus nei į gylį.
Granatą galima išsiauginti ir iš sėklų, tačiau tokiu atveju vaismedis nepaveldės motininio augalo savybių. Norint greičiau sulaukti vaisių, patartina rinktis jau paaugintus sodinukus.
Granatų auginimas ir priežiūra
Nors granatmedžiai gali atlaikyti iki -10°C šalčius, Lietuvos klimatas jiems per atšiaurus, todėl rekomenduojama auginti kambaryje. Vasarą galima išnešti į lauką, tačiau rudenį būtina parnešti atgal į vidų.
Granatus reikia reguliariai laistyti, tačiau saikingai, kad žemė spėtų pradžiūti tarp laistymų. Vegetacijos laikotarpiu patariama kas 2 savaites tręšti skystomis trąšomis. Genėti reikia pavasarį, šalinant džiūstančias, ligotas ar susikryžiuojančias šakas.
Kambaryje auginami granatai paprastai žydi gegužės-birželio mėnesiais. Vaisiai sunoksta po 5-7 mėnesių nuo žydėjimo pradžios, tačiau kambario sąlygomis dažniausiai lieka nedideli ir nesunoksta iki galo.
Populiariausios granatų rūšys
Iš daugiau nei 500 granatų rūšių kambariuose dažniausiai auginamos šios:
- Nykštukinis granatas (Punica granatum var. nana) – kompaktiška rūšis, užauganti iki 1-1,2 m aukščio. Tinka auginimui vazonuose, gausiai žydi ryškiai raudonais žiedais.
- Pilnaviduriai granatai (P. granatum) – didesnė rūšis (iki 5 m aukščio), turinti valgomus, sultingus vaisius su gausiomis sėklomis. Populiariausi valgomieji granatai.
- Pilkšvažiedis granatas (P. granatum ‘Pleniflora’) – puošni rūšis su baltais arba šviesiai rožiniais, pilnaviduriais žiedais. Vaisių neužmezga.
Granatų panaudojimas
Granatai vertinami ne tik dėl savo dekoratyvumo, bet ir dėl valgomų vaisių bei gydomųjų savybių. Granatų sultys turtingos antioksidantų, vitamino C ir skaidulų. Jos stiprina imunitetą, gerina virškinimą, mažina uždegimus.
Granatų sėklos dedamos į salotas, košes, kepinius. Iš jų spaudžiamos sultys, gaminami sirupai, vynai. Granatų žievelės naudojamos kaip natūralus dažiklis ir turi antibakterinių savybių.
Be to, granatas turi gilią simbolinę reikšmę. Judaizme jis simbolizuoja Toros priesakus, o kai kurie rabinai mano, kad Rojuje Adomas su Ieva suvalgė ne obuolį, o granatą. Granatas taip pat laikomas vaisingumo, klestėjimo ir tvarios santuokos simboliu.
Taigi, granatmedis – ne tik puošnus augalas, bet ir vertingas vitaminu šaltinis bei daugiaprasmis simbolis. Su tinkama priežiūra jį galima sėkmingai auginti ir mūsų namuose, o kantriausi sulauks ir nors nedidelių, bet užaugintų savo rankomis vaisių.