Krotonas: Sodinimas, Auginimas, Priežiūra, Rūšys Ir Panaudojimas
Krotonas (Codiaeum) – tai karpažolinių šeimos dekoratyvinis augalas, žavintis savo ryškiaspalviais ir įvairių formų lapais. Kilęs iš Ramiojo vandenyno salų ir Pietryčių Azijos, krotonas puikiai tinka auginti namuose. Šiame straipsnyje sužinosite viską apie krotono sodinimą, auginimą, priežiūrą, populiariausias rūšis bei panaudojimą interjere.
Krotono sodinimas ir auginimas
Krotonas geriausiai auga gerai drenuojamoje, derlingoje žemėje. Ruošdami substratą, sumaišykite lygiomis dalimis:
- Velėninę žemę
- Lapinę žemę
- Durpinę žemę
- Smėlį
Jaunus augalus persodinkite du kartus per metus, o suaugusius – kas 1-4 metus. Sodinimui rinkitės pora centimetrų didesnį vazoną nei prieš tai naudotas. Pasirūpinkite, kad vazono dugne būtų pakankamai drenažo.
Krotono priežiūra
Krotonas – šilumą ir drėgmę mėgstantis augalas, todėl laikykite jį šviesoje, tačiau saugokite nuo tiesioginių saulės spindulių. Optimali oro temperatūra – 20-22°C vasarą ir 16-18°C žiemą. Reguliariai laistykite, kad žemė išliktų šiek tiek drėgna, tačiau saugokitės perlaistymo.
Svarbu palaikyti pakankamą oro drėgmę (40-80%), todėl reguliariai purkškite lapus vandeniu. Kovo-rugsėjo mėnesiais kas dvi savaites tręškite specialiomis kambarinių augalų trąšomis.
Populiariausios krotono rūšys
- Codiaeum variegatum var. pictum – dažniausiai auginamas krotonas, pasižymintis ovalo formos lapais su geltonais, oranžiniais ir raudonais atspalviais.
- Codiaeum variegatum ‘Petra’ – raudonlapė krotono veislė su ryškiai raudonais, rausvais ir žaliais lapais.
- Codiaeum variegatum ‘Gold Star’ – kompaktiška veislė su siaurais, geltonai dryžuotais lapais.
- Codiaeum variegatum ‘Excellent’ – dideli, platūs lapai su ryškiomis raudonomis ir gelsvomis juostomis.
Krotono panaudojimas interjere
Krotonas – puikus pasirinkimas norintiems į namus įnešti egzotiškų spalvų ir formų. Dėl savo dekoratyvių lapų jis tinka auginti atskirai arba komponuoti su kitais augalais. Krotoną galima auginti ant palangių, staliukų ar grindų vazonuose. Jis taip pat puikiai atrodo įvairiose kompozicijose ir florariumuose.
Dažniausiai užduodami klausimai
1. Kodėl krinta krotono lapai?
Krintantys lapai dažniausiai rodo netinkamą priežiūrą – per mažai šviesos, šaltą temperatūrą, sausą orą ar perliejimą. Užtikrinkite tinkamas auginimo sąlygas ir lapų kritimas turėtų sumažėti.
2. Ar galima krotoną laikyti lauke?
Šiltuoju metų laiku krotoną galima laikyti lauke, pavyzdžiui, terasoje ar balkone. Tačiau svarbu saugoti augalą nuo tiesioginių saulės spindulių ir vėsių temperatūrų.
3. Kaip dažnai reikia persodinti krotoną?
Jaunus krotonus rekomenduojama persodinti du kartus per metus, o suaugusius – kas 1-4 metus, priklausomai nuo augalo dydžio ir augimo greičio.
4. Ar krotono lapai nuodingi?
Taip, krotono lapuose yra nuodingų medžiagų, todėl svarbu saugoti augalą nuo vaikų ir naminių gyvūnų. Prarijus lapų, gali pasireikšti apsinuodijimo simptomai.
5. Kaip dauginti krotoną?
Krotoną galima dauginti auginiais, kuriuos geriausia pjauti žiemos pabaigoje. Nupjaukite viršūninius auginius su 3-4 lapais, palikite juos apvysti ir įsodinkite į drėgną durpių ir smėlio substratą.
Krotonas – nepretenzingas ir dėkingas augalas, galintis tapti ryškiu jūsų namų interjero akcentu. Laikydamiesi šių paprastų sodinimo, auginimo ir priežiūros patarimų, džiaugsitės sveiku ir gražiu augalu ilgus metus. Išbandykite skirtingas krotono rūšis ir atraskite labiausiai jūsų namus papuošiantį variantą!