fbpx

Agurklė: Sodinimas, Auginimas, Priežiūra, Panaudojimas

Agurklė (Borago officinalis) arba Vaistinė agurklė – tai vienmetis arba dvimetis žolinis augalas, priklausantis agurklinių (Boraginaceae) šeimai. Ši nuostabi žolelė ne tik puošia sodus savo žydromis žvaigždėtomis gėlėmis, bet ir turi daug naudingų savybių. Vaistinė agurklė lengvai auga, nereikalauja daug priežiūros, o jos lapai ir žiedai yra valgomi bei naudojami įvairiems kulinariniams ir medicininiams tikslams.

Agurklė

Vaistinė agurklė yra kilusi iš Viduržemio jūros regiono, tačiau dabar ji auginima visame pasaulyje. Augalas gali užaugti iki 60-100 cm aukščio, o jo lapai yra plaukuoti ir šiurkštūs. Žiedai susitelkę į žiedynus, jie yra ryškiai mėlynos spalvos su tamsiai mėlynais kuokeliais. Žiedų spalva priklauso nuo augalo ląstelių sulčių pH. Vaistinė agurklė skleidžia gaivų agurko kvapą ir žydėjimo metu pritraukia daugybę bičių bei kitų naudingų vabzdžių.

Sodinimas ir auginimas

Vaistinę agurklę galima auginti tiek sėklomis, tiek daigais. Sėklas geriausia sėti pavasarį, balandžio-birželio mėnesiais, kai dirvožemis jau pakankamai įšilęs. Sėklos sudygsta tamsoje, todėl jas reikia gerai užberti žeme. Tarp eilučių palikite 14-18 cm tarpus, kad augalai turėtų pakankamai vietos augti ir vystytis.

Vaistinė agurklė mėgsta saulėtas arba pusiau šešėlingas vietas. Dirvožemis turėtų būti derlingas, drėgnas, bet gerai drenuojamas. Jei norite, kad augalas ilgiau žydėtų, galite tęsti sėją iki vasaros. Vaistinė agurklė ypač gražiai atrodo derinyje su violetiniais arba geltonais krūmais, tokiais kaip floksai, rudbekijos ar medetės.

Po sudygimo, vaistinę agurklę reikia palaikyti drėgną ir švarią nuo piktžolių. Retkarčiais galima patręšti kompostu. Daugiau specialios priežiūros nereikia. Praktinis patarimas: naudokite pirštines, kai prižiūrite šį augalą, kad apsisaugotumėte nuo alerginės reakcijos į jo šeriuotus plaukelius.

Agurklės panaudojimas

Jaunus, aksominius vaistinės agurklės lapus galima skinti visus metus pagal poreikį. Jie puikiai tinka salotoms, padažams, kiaušinienėms ir sriuboms, suteikdami gaivų, kartų, agurkų skonį.  Vaistinė agurklė yra viena iš septynių žolelių, naudojamų garsiajam frankfurtiečių „žaliajam padažui” gaminti.

Mėlyni vaistinės agurklės žiedai taip pat yra valgomi ir naudojami salotų, sūrių lėkščių bei vasaros gėrimų puošimui. Geriausia skinti žiedus prieš pat naudojimą.

Be kulinarinių tikslų, vaistinė agurklė naudojama ir liaudies medicinoje. Jos lapai ir sėklos turi priešuždegiminių savybių, padeda gydyti kvėpavimo takų ligas, gerina širdies veiklą. Vaistinės agurklės aliejus, gaunamas iš sėklų, pasižymi dideliu gama-linoleno rūgšties (GLA) kiekiu ir parduodamas kaip maisto papildas.

Vaistinė agurklė

Dažniausiai užduodami klausimai

  1. Ar vaistinė agurklė yra daugiametis augalas? Ne, tai vienmetis arba dvimetis augalas, priklausomai nuo klimato sąlygų.
  2. Kokioje dirvoje geriausia auga vaistinė agurklė? Vaistinė agurklė geriausiai auga derlingoje, drėgnoje, bet gerai drenuojamoje dirvoje. Ji toleruoja įvairius dirvožemius, tačiau nemėgsta užmirkusios žemės.
  3. Kaip dažnai reikia laistyti vaistinę agurklę? Vaistinę agurklę reikia reguliariai laistyti, ypač sausros metu. Dirvožemis turėtų būti drėgnas, bet ne šlapias. Perteklinis laistymas gali pakenkti augalui.
  4. Ar galima vaistinę agurklę auginti vazonuose? Taip, vaistinę agurklę galima sėkmingai auginti vazonuose. Rinkitės bent 30 cm skersmens vazoną, kad augalas turėtų pakankamai vietos šaknims vystytis.
  5. Kokių kenkėjų ir ligų reikėtų saugotis auginant vaistinę agurklę? Vaistinė agurklė yra gana atspari kenkėjams ir ligoms. Kartais lapus gali pažeisti amarai ar miltligė, tačiau šios problemos lengvai sprendžiamos naudojant ekologiškas priemones.

Vaistinė agurklė – tai nuostabus, daugiafunkcis augalas, kuris ne tik puošia sodus, bet ir praturtina mūsų mitybą bei sveikatą. Nesudėtingas auginimas, priežiūra ir įvairus panaudojimas daro šią žolelę patrauklia tiek pradedantiesiems, tiek patyrusiems sodininkams. Išbandykite vaistinę agurklę savo darže ir mėgaukitės jos teikiamais privalumais!

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas