fbpx

Kodėl Sukasi Pomidorų Lapai? Atsakymai Ir Patarimai

Pomidorai – viena populiariausių daržovių Lietuvos soduose ir šiltnamiuose. Tačiau neretai sodininkai susiduria su problema, kai pomidorų lapai pradeda suktis ir raitytis. Kodėl taip nutinka ir ką daryti, kad išgelbėtume derlių?

Sukasi pomidorų lapai

Susisukę pomidorų lapai signalizuoja apie augalo stresą ir netinkamas augimo sąlygas. Priežastys gali būti įvairios – nuo nepalankių oro sąlygų iki ligų ar kenkėjų. Svarbu laiku pastebėti pirmuosius požymius ir imtis veiksmų, kad augalai atsigautų ir duotų gausų derlių. Šiame straipsnyje aptarsime dažniausias priežastis, kodėl sukasi pomidorų lapai, ir pateiksime patarimus, kaip spręsti šią problemą.

Dažniausios priežastys, kodėl sukasi pomidorų lapai ir patarimai

1. Nepalankios oro sąlygos

Viena iš dažniausių priežasčių, kodėl pomidorų lapai pradeda suktis, yra per aukšta temperatūra ir sausra. Kai oro temperatūra viršija 30°C, o drėgmės trūksta, pomidorai pradeda taupyti vandenį, todėl jų lapai susisuka į vidų. Norint to išvengti, svarbu:

 • Palaikyti tinkamą temperatūrą šiltnamyje, reguliariai jį vėdinant.
 • Apsaugoti augalus nuo tiesioginių saulės spindulių, naudojant apsauginius tinklus
 • Užtikrinti pakankamą drėgmės kiekį, reguliariai laistant pomidorus.

2. Laistymo problemos

Tiek per dažnas, tiek nepakankamas laistymas gali sukelti pomidorų lapų susisukimą. Per gausus laistymas gali pažeisti šaknis, todėl augalas negalės tinkamai funkcionuoti ir jo lapai pradės suktis. Nepakankamas laistymas taip pat sukelia stresą augalui, todėl lapai susisuka, kad sumažintų vandens garavimą. Patarimai:

 • Laistyti pomidorus reguliariai, atsižvelgiant į oro sąlygas ir dirvožemio drėgmę.
 • Naudoti mulčią, kad dirvožemis ilgiau išlaikytų drėgmę.
 • Vengti laistymo per lapus, ypač saulėtą dieną, kad nesudegtų lapai.

3. Maistinių medžiagų trūkumas

Pomidorams reikia subalansuoto maistinių medžiagų kiekio, kad jie galėtų tinkamai augti ir vystytis. Azoto perteklius skatina per didelį lapų augimą, tačiau trūksta kitų maistinių medžiagų vaisiams. Kalio ar fosforo trūkumas taip pat gali sukelti lapų susisukimą, geltonavimą ir augimo sulėtėjimą. Sprendimai:

 • Naudoti subalansuotas trąšas, skirtas pomidorams.
 • Reguliariai stebėti lapų spalvą ir laiku reaguoti į pastebėtus pokyčius.
 • Tręšti pomidorus papildomomis kalio ir fosforo trąšomis vaisių brandinimo metu.

4. Kenkėjai ir ligos

Pomidorų lapų susisukimą gali sukelti ir kenkėjai, tokie kaip amarai, baltasparniai, voratinklinės erkės. Jie pažeidžia lapus, siurbdami augalo sultis ir pernešdami virusus. Ligos, pavyzdžiui, pomidorų lapų garbanojimosi virusas, taip pat gali būti lapų susisukimo priežastis. Norint apsaugoti pomidorus, rekomenduojama:

 • Reguliariai tikrinti augalus, ar nėra kenkėjų ar ligų požymių.
 • Naudoti prevencines priemones, tokias kaip apsauginiai tinklai, geltoni lipnūs skydai.
 • Pašalinti pažeistus lapus ir sunaikinti juos, kad liga neplistų.
 • Naudoti biologines ar chemines kenkėjų ir ligų kontrolės priemones, laikantis instrukcijų.

5. Kitos priežastys

Be jau minėtų veiksnių, pomidorų lapų susisukimą gali sukelti ir kitos priežastys:

 • Persodinimo šokas, kai augalai persodinami į naują vietą ir patiria stresą.
 • Per stiprus genėjimas, kai vienu metu pašalinama per daug lapų.
 • Herbicidų poveikis, jei netyčia užpurškiami ar nupučiami ant pomidorų lapų.

Svarbu stebėti augalus ir laiku pastebėti pirmuosius lapų susisukimo požymius, kad būtų galima imtis reikiamų priemonių. Dažnai pakanka pakoreguoti laistymo režimą, patręšti trūkstamomis maistinėmis medžiagomis ar pašalinti kenkėjus, ir pomidorai vėl augs sveiki ir gausiai derės.

Sukasi pomidoru lapai

Dažniausiai užduodami klausimai

1. Ar galima valgyti pomidorus, kurių lapai susisukę?

Taip, susisukę lapai paprastai neturi įtakos pomidorų vaisių kokybei ir saugumui. Tačiau jei lapų susisukimą sukėlė liga ar kenkėjai, rekomenduojama pašalinti pažeistus lapus ir stebėti, ar neatsiranda puvimo požymių ant vaisių.

2. Kaip atskirti, ar lapai susisukę dėl ligų, ar dėl kitų priežasčių?

Ligų sukeltas lapų susisukimas dažnai būna asimetriškas, lapai įgauna gelsvą ar rusvą atspalvį, ant jų atsiranda dėmių. Jei lapai susisukę tolygiai ir nepakitusi jų spalva, greičiausiai priežastis yra aplinkos sąlygos ar maistinių medžiagų trūkumas.

3. Ar galima išlyginti susisukusius pomidorų lapus?

Ne, susisukusių lapų išlyginti neįmanoma. Geriausia tiesiog pašalinti pažeistus lapus ir sudaryti optimalias sąlygas, kad augalas atsigautų ir užaugtų naujus, sveikus lapus.

4. Kokios pomidorų veislės mažiau jautrios lapų susisukimui?

Kai kurios pomidorų veislės yra atsparesnės ligoms ir stresui, todėl mažiau linkusios į lapų susisukimą. Tarp jų galima paminėti ‘Sungold’, ‘Arka Rakshak’, ‘Green Zebra’, ‘Brandywine’, ‘Black Krim.

5. Ar dažnas lapų susisukimas reiškia, kad reikia keisti pomidorų auginimo vietą?

Jei pomidorų lapai nuolat susisuka nepaisant tinkamos priežiūros, gali būti, kad jiems netinka auginimo vieta. Pomidorams reikia saulėtos, nuo vėjo apsaugotos vietos su derlingomis, gerai drenuojamomis dirvomis. Jei sąlygos nėra tinkamos, kitais metais vertėtų pabandyti auginti pomidorus kitoje vietoje.

Pomidorų lapai

Susisukę pomidorų lapai gali kelti nerimą sodininkams, tačiau dažniausiai ši problema išsprendžiama pakoregavus augalo priežiūrą. Svarbu stebėti pomidorus, laiku pastebėti pirmuosius požymius ir imtis veiksmų, kad augalai atsigautų ir duotų gausų derlių. Su tinkama priežiūra ir dėmesiu pomidorai džiugins skaniais ir sultingais vaisiais visą sezoną.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas