fbpx

Kaip Apsaugoti Sodą Nuo Erkių: Būdai Ir Prevencinės Priemonės

Norint apsaugoti savo sodą nuo erkių, svarbu imtis tinkamų prevencinių priemonių. Pirmiausia, reikėtų pasirūpinti tinkama aplinkos priežiūra – reguliariai pjauti žolę, genėti krūmus ir šalinti nukritusius lapus bei šakas. Taip pat verta apsvarstyti galimybę sode pasodinti augalų, kurių kvapas atbaido erkes, pavyzdžiui, levandas, rozmarinus ar katžoles. Galiausiai, naudojant repelentus ir dėvint tinkamus drabužius, galima sumažinti erkių įsisiurbimo riziką.

Erkė

Aplinkos priežiūra – raktas į erkių prevenciją

Vienas svarbiausių žingsnių, siekiant sumažinti erkių populiaciją sode, yra reguliari aplinkos priežiūra. Erkėms patinka drėgna ir tanki augmenija, todėl svarbu:

 • Nuolat pjauti veją ir neleisti žolei peraugti.
 • Genėti krūmus ir medžius, pašalinant tankias šakas, kuriose erkės galėtų įsikurti.
 • Grėbti ir šalinti nukritusius lapus bei šakas, kurie sudaro palankias sąlygas erkėms gyventi ir daugintis.

Be to, aplink medžius ir krūmus galima naudoti mulčią – tai sukurs barjerą tarp vejos ir augalų, sumažinant erkių judėjimą.

Augalai, padedantys atbaidyti erkes

Tam tikri augalai pasižymi savybėmis, atbaidančiomis erkes ir kitus vabzdžius. Juos pasodinus sode, galima sumažinti erkių populiaciją natūraliu būdu. Tokie augalai yra:

 1. Levandos – jų aromatas atbaido ne tik erkes, bet ir uodus bei muses.
 2. Katžolės – išskiria eterinį aliejų, nemalonų erkėms.
 3. Rozmarinai – turi insekticidų savybių, efektyviai veikiančių prieš erkes.
 4. Bitkrėslės – stiprus kvapas atbaido erkes ir kitus vabzdžius.

Taip pat galima naudoti česnakų, svogūnų lukštų miltelius ar citrinžolių eterinį aliejų kaip natūralius repelentus.

apsauga nuo erkių

Cheminės priemonės erkėms naikinti

Jei natūralios priemonės nepakankamai efektyvios, galima naudoti specialius cheminius preparatus, skirtus erkėms naikinti. Svarbu atidžiai perskaityti etiketę ir laikytis nurodymų, kad nepakenkti aplinkai ir sau. Visuomet naudokite sertifikuotus produktus ir dėvėkite apsauginę aprangą.

Nors cheminės priemonės gali sunaikinti iki 98% erkių, svarbu nepamiršti, kad dalis jų vis tiek gali išlikti. Be to, po kelių dienų ar savaičių erkės gali atsirasti iš naujo, ypač jei nesilaikoma prevencinių priemonių.

Asmeninė apsauga nuo erkių

Būnant sode, ypač erkių aktyvumo sezono metu (pavasarį ir vasarą), svarbu pasirūpinti asmenine apsauga:

 • Dėvėkite šviesius drabužius, kad lengviau pastebėtumėte erkes.
 • Mūvėkite kelnes, užsegtas prie batų, ir vilkėkite marškinius ilgomis rankovėmis.
 • Naudokite repelentus, kurių sudėtyje yra DEET, pikaridin ar citriodiolio.  DEET ir pikaridin yra dvi dažniausiai naudojamos veikliosios medžiagos repelentų, skirtų apsisaugoti nuo vabzdžių įkandimų, sudėtyje. DEET yra sintetinė cheminė medžiaga, naudojama kaip veiklioji medžiaga repelentų sudėtyje jau daugelį metų. Manoma, kad DEET veikia trikdydamas vabzdžių gebėjimą užuosti žmones ar gyvūnus. Nors DEET laikomas saugiu naudoti, kai jo koncentracija neviršija 30%, kai kurie tyrimai rodo, kad per didelis šios medžiagos naudojimas gali sukelti odos bėrimus ar net traukulius. Pikaridin (ikaridiną) yra sintetinis repelentas, sukurtas remiantis junginiu, natūraliai aptinkamu juodųjų pipirų augale. Pikaridin laikomas saugia alternatyva DEET ir yra veiksmingas naudojant 20% koncentracijos produktus. Vis dėlto, svarbu atkreipti dėmesį, kad pikaridin taip pat gali dirginti odą ir akis, todėl jį reikia naudoti atsargiai. Renkantis repelentus, svarbu atidžiai perskaityti etiketę ir įsitikinti, kad produkto sudėtyje yra tinkama veikliosios medžiagos koncentracija. Taip pat reikėtų vengti produktų, kurių sudėtyje yra daugiau nei 30% DEET, ir visada laikytis ant pakuotės pateiktų naudojimo instrukcijų.
 • Grįžę iš sodo, atidžiai apžiūrėkite save ir savo augintinius, ar nėra prisisiurbusių erkių.

Radus įsisiurbusią erkę, svarbu ją kuo greičiau pašalinti specialiomis pincetomis ar erkių šalinimo įrankiu, suimant kuo arčiau odos. Nepasukiokite erkės ir netepkite jos aliejumi ar alkoholiu.

Apsauga nuo erkiu

Dažniausiai užduodami klausimai 

 1. Ar erkės gali gyventi tik miškuose ir pievose? Ne, erkės gali gyventi įvairiose vietose, įskaitant sodus, parkus ir net miestų žaliąsias zonas.
 2. Kokios ligos gali būti perduodamos per erkių įkandimą? Erkės gali perduoti tokias ligas kaip erkinis encefalitas, Laimo liga ir Krymo-Kongo hemoraginė karštligė.
 3. Ar erkių įkandimai visada pastebimi? Ne visada. Erkių seilėse yra skausmą ir niežėjimą slopinančių medžiagų, todėl įkandimai gali likti nepastebėti.
 4. Kaip teisingai pašalinti įsisiurbusią erkę? Erkę reikia suimti specialiomis pincetomis ar erkių šalinimo įrankiu kuo arčiau odos ir traukti lėtai, bet tvirtai. Nepasukiokite erkės ir netepkite jos aliejumi ar alkoholiu.
 5. Ar naminiams gyvūnams reikalinga apsauga nuo erkių? Taip, naminiai gyvūnai, ypač šunys ir katės, taip pat gali užsikrėsti erkių platinamomis ligomis. Svarbu reguliariai tikrinti savo augintinius ir naudoti specialias priemones, skirtas apsaugoti juos nuo erkių.

Erkės gali kelti grėsmę tiek žmonių, tiek gyvūnų sveikatai, todėl svarbu imtis visų įmanomų priemonių, siekiant apsaugoti savo sodą ir sumažinti erkių populiaciją jame. Derinant tinkamą aplinkos priežiūrą, natūralius augalus-repelentus, chemines priemones ir asmeninę apsaugą, galima sukurti saugesnę aplinką ir mėgautis laiku, praleistu gamtoje, nerizikuojant savo sveikata.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas