fbpx

Bulvių Ligos Ir Kenkėjai: Kaip Apsaugoti Bulves?

Bulvės yra viena populiariausių daržovių Lietuvoje, tačiau jų auginimą gali apsunkinti įvairios ligos ir kenkėjai. Norint užtikrinti sveiką ir gausų bulvių derlių, svarbu žinoti, kaip apsaugoti šiuos augalus nuo grėsmių. Šiame straipsnyje aptarsime dažniausiai pasitaikančias bulvių ligas ir kenkėjus, taip pat veiksmingiausius būdus, kaip apsaugoti bulves nuo jų, įskaitant tinkamą sėklų parinkimą, sėjomainą, biologinę kontrolę ir kitas prevencines priemones.

Bulvių kenkėjai

Dažniausios bulvių ligos

Bulvės gali būti pažeidžiamos įvairių ligų, tačiau ekonomiškai nuostolingiausios yra šios grybinės ligos:

 • Bulvių maras (Phytophthora infestans) – ant lapų atsiranda pilkšvai rudos dėmės, vėliau lapai pajuoduoja ir nudžiūva. Ant gumbų atsiranda įdubusios, tamsiai rudos dėmės.
 • Sausligė (Alternaria solani) – ant lapų atsiranda smulkios, rudos, koncentrinės dėmės, kurios vėliau susilieja. Gumbai suserga sausuoju puviniu.
 • Bulvių vėžys (Synchytrium endobioticum) – ant gumbų atsiranda baltos, kempinės pavidalo išaugos, vėliau paruduojančios.

Kitos bulvėms pavojingos ligos: baltoji kojelė (Rhizoctonia solani), juodoji kojelė (Pectobacterium spp., Dickeya spp.), bulvių paprastoji kraupligė (Streptomyces scabies) ir bulvių žiedinis puvinys (Clavibacter michiganensis subsp. sepedonicus).

Bulvių ligos

Dažniausi bulvių kenkėjai

Be ligų, bulvių derliui grėsmę kelia ir įvairūs kenkėjai:

 • Kolorado vabalai (Leptinotarsa decemlineata) – geltonai oranžiniai vabalai su juodomis dėmėmis, kurių lervos griaužia bulvienoją.
 • Amarai (Aphididae) – smulkūs vabzdžiai, čiulpiantys augalų sultis ir platinantys virusines ligas.
 • Spragės (Phyllotreta spp.) – smulkūs, juodi vabalai, kurių lervos ir suaugėliai griaužia lapus.
 • Nematodai (Globodera spp., Ditylenchus spp.) – mikroskopinės kirmėlės, pažeidžiantys bulvių šaknis ir gumbus.

Prevencinės priemonės prieš bulvių ligas ir kenkėjus

Norint apsaugoti bulves nuo ligų ir kenkėjų, svarbu laikytis šių prevencinių priemonių:

 1. Sėklos parinkimas – rinkitės sertifikuotas, sveikas sėklines bulves. Naudokite ligoms ir kenkėjams atsparias veisles.
 2. Sėjomaina – bulves auginkite tame pačiame lauke ne dažniau kaip kas 3-4 metus, kad sumažintumėte ligų ir kenkėjų išlikimą dirvožemyje.
 3. Dirvos paruošimas – prieš sodinimą giliai sukaskite dirvą, sunaikinkite piktžoles ir augalų liekanas, kurios gali būti ligų ir kenkėjų šaltinis.
 4. Tinkama sodinimo technika – sodinkite bulves optimaliu laiku (kai dirva įšilusi iki 7-8°C), laikykitės rekomenduojamo sodinimo gylio ir atstumo tarp augalų.
 5. Subalansuotas tręšimas – tręškite bulves pagal dirvožemio tyrimo duomenis ir augalo poreikius. Perteklinis azoto kiekis skatina lapų augimą ir didina ligų riziką.
 6. Laiku nuimkite derlių – derliaus nuėmimo metu pašalinkite visus gumbus iš lauko, kad sumažintumėte ligų ir kenkėjų išlikimą.

Cheminė ir biologinė bulvių apsauga

Kartais, esant dideliam ligų ar kenkėjų spaudimui, gali prireikti cheminių pesticidų. Tačiau juos naudokite atsakingai, laikydamiesi gamintojo instrukcijų ir saugos reikalavimų. Fungicidai, tokie kaip mankocebas, chlorotalonilas ar fluazinamas, gali padėti kontroliuoti bulvių marą ir sausligę. Insekticidai, pavyzdžiui, deltametrinas ar lambda cihalotrinas, veiksmingi prieš kolorado vabalus ir kitus kenkėjus.

Biologinė kontrolė yra aplinkai saugesnė alternatyva. Naudokite natūralius priešus, tokius kaip plėšrieji erkės ar parazitinės vapsvos, amarų populiacijų reguliavimui. Bakteriniai preparatai su Bacillus thuringiensis veikliosiomis medžiagomis gali padėti kovoti su kolorado vabalais ir kitais graužiančiais vabzdžiais.

Bulvių liga

Dažniausiai užduodami klausimai

 1. Kokios yra dažniausios bulvių ligos Lietuvoje? Dažniausios bulvių ligos Lietuvoje yra bulvių maras, sausligė, baltoji kojelė ir bulvių vėžys.
 2. Kaip atpažinti bulvių marą? Bulvių marui būdingi požymiai: ant lapų atsiranda pilkšvai rudos dėmės, vėliau lapai pajuoduoja ir nudžiūva. Ant gumbų atsiranda įdubusios, tamsiai rudos dėmės.
 3. Kokie yra pagrindiniai bulvių kenkėjai? Pagrindiniai bulvių kenkėjai yra kolorado vabalai, amarai, spragės ir nematodai.
 4. Kaip dažnai reikia purkšti bulves nuo ligų ir kenkėjų? Purškimo dažnumas priklauso nuo oro sąlygų, ligų ir kenkėjų spaudimo. Paprastai rekomenduojama purkšti kas 7-14 dienų, atsižvelgiant į fungicidų ir insekticidų veikimo laiką.
 5. Ar galima apsaugoti bulves nuo ligų ir kenkėjų natūraliomis priemonėmis? Taip, bulves galima apsaugoti natūraliomis priemonėmis, tokiomis kaip sėjomaina, subalansuotas tręšimas, laiku derliaus nuėmimas ir biologinė kontrolė naudojant natūralius priešus.

Taikydami šias prevencines ir tiesiogines kovos priemones, galėsite užtikrinti sveiką ir gausų bulvių derlių, apsaugodami savo bulves nuo ligų ir kenkėjų.

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas