fbpx

Pistacijų Medis: Sodinimas, Auginimas, Priežiūra, Rūšys bei Panaudojimas

Pistacijų medis (Pistacia vera) yra vertingas ir populiarus riešutmedis, auginamas dėl savo skanių ir maistingų riešutų. Šis straipsnis suteiks jums išsamią informaciją apie pistacijų medžio sodinimą, auginimą, priežiūrą, įvairias rūšis bei panaudojimą.

Pistacijų Medis

Pistacijų Medžio Sodinimas

Renkantis vietą pistacijų medžiui, svarbu atsižvelgti į keletą veiksnių:

Pistacijų Medžio Sodinimas

 • Saulė: Pistacijų medžiams reikia daug saulės šviesos, bent 6-8 valandas per dieną. Rinkitės saulėtą vietą savo sode.
 • Dirvožemis: Nors pistacijų medžiai gali augti įvairiuose dirvožemiuose, jie geriausiai auga lengvuose, smėlinguose, priesmėlio dirvožemiuose, kurie gerai drenuojasi. Sunkūs, šlapi dirvožemiai netinkami.
 • Erdvė: Pistacijų medžius reikėtų sodinti mažiausiai 6 metrų atstumu vieną nuo kito. Tai leis medžiams užaugti ir išvengti perpildymo.

Sodinimui geriausia rinktis jaunus, vienerių metų pistacijų medelius ankstyvą pavasarį, kol jie dar yra ramybės būsenoje. Iškaskite didelę duobę, bent dvigubai didesnę už šaknų gumbo dydį, įdėkite medelį ir užpilkite dirvožemiu. Gerai įspauskite dirvožemį aplink medelį ir gausiai paliekite.

Pistacijų Medžio Auginimas ir Priežiūra

Pistacijų medžiai yra gana atsparūs ir lengvai auginami, tačiau jiems reikia tam tikros priežiūros:

Pistacijų Medžio Auginimas ir Priežiūra

 • Laistymas: Pistacijų medžiams reikia gilaus laistymo kas kelias savaites sausros laikotarpiais. Tačiau jie yra atsparūs sausrai ir gali išgyventi su nedideliu vandens kiekiu.
 • Tręšimas: Pavasarį patręškite pistacijų medžius subalansuotomis trąšomis, kad papildytumėte dirvožemyje trūkstamas maistines medžiagas.
 • Genėjimas: Genėjimas svarbus norint kontroliuoti medžio dydį ir formą. Pašalinkite nulūžusias, ligotas ar besikertančias šakas. Genėjimą geriausia atlikti žiemą, kai medis yra ramybės būsenoje.
 • Apsauga nuo kenkėjų ir ligų: Stebėkite pistacijų medžius, ar nėra kenkėjų ar ligų požymių, ir prireikus imkitės kontrolės priemonių. Dažni kenkėjai yra amarai, erkės ir riešutų kirmėlės.

Pistacijų Medžio Rūšys

Yra keletas pagrindinių pistacijų medžio rūšių, auginamų komerciniais tikslais:

 • Kerman: Pagrindinė moteriškos lyties veislė, pasižyminti dideliu derlingumu, stambiomis, šviesiai žalsvai gelsvomis sėklomis.
 • Peters: Pagrindinė vyriškos lyties veislė, naudojama apdulkinti Kerman veislę.
 • Larnaka: Ši veislė kilusi iš Kipro, pasižyminti ankstyvu žydėjimu ir vidutiniu derliumi.
 • Mateur: Kilusi iš Tuniso, ši veislė turi labai ankstyvą žydėjimą ir subręsta rugpjūčio pabaigoje.
 • Sirora: Ši australiška veislė pasižymi didesniu atsparumu ir geru derliumi net prastesnėmis sąlygomis.

Pistacijų Panaudojimas

Pistacijos yra ne tik skanus, bet ir sveikas užkandis, turintis daug maistinių medžiagų:

Pistacijų Panaudojimas

 • Pistacijos yra turtingas baltymų, skaidulų, vitaminų ir mineralų šaltinis.
 • Jos turi daug antioksidantų, tokių kaip karotinoidai, gama-tokoferolis ir polifenoliai.
 • Pistacijos gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje, gerinti širdies sveikatą ir mažinti uždegimą.

Be to, pistacijos plačiai naudojamos kulinarijoje, kepiniuose, ledų gamyboje, padažuose ir kt.

Dažniausiai Užduodami Klausimai

 1. Ar sunku auginti pistacijų medį? Pistacijų medžiai yra gana lengvai auginami, jei suteiksite jiems tinkamas sąlygas – daug saulės šviesos, gerai drenuojamą dirvožemį ir reguliarų laistymą. Tačiau jie auga lėtai ir gali prireikti kelerių metų, kol pradės duoti vaisių.
 2. Kiek laiko užtrunka, kol pistacijų medis duoda derlių? Pistacijų medžiams gali prireikti 5-8 metų, kol jie pradės duoti pirmąjį reikšmingą derlių. Pilnas derlingumas pasiekiamas maždaug po 15-20 metų.
 3. Ar man reikia daugiau nei vieno pistacijų medžio, kad gaučiau riešutų? Taip, pistacijų medžiai yra dviejų lyčių – moteriški ir vyriški. Norint gauti pistacijų riešutų, reikia turėti bent vieną kiekvienos lyties medį, kad vyktų apdulkinimas.
 4. Kokios yra tinkamiausios sąlygos pistacijų medžiui augti? Pistacijų medžiai geriausiai auga sausame, karštame klimate su vėsiomis žiemomis. Jiems reikia daug tiesioginės saulės šviesos, mažiausiai 6 valandas per dieną, ir gerai drenuojamo dirvožemio.
 5. Kaip galiu apsaugoti savo pistacijų medį nuo kenkėjų ir ligų? Reguliariai stebėkite savo pistacijų medį, ar nėra kenkėjų ar ligų požymių. Dažni kenkėjai yra amarai, erkės ir riešutų kirmėlės. Jei pastebėjote problemą, naudokite tinkamas kontrolės priemones, tokias kaip insekticidai ar fungicidai. Taip pat užtikrinkite gerą oro cirkuliaciją genėdami medį ir pašalindami nukritusius lapus ar vaisius.

Pistacijų medis yra vertinga ir dėkinga rūšis, galinti suteikti jums gardžių ir maistingų riešutų daugelį metų. Suteikdami jiems tinkamą priežiūrą ir dėmesį, galėsite mėgautis savo pistacijų medžio vaisiais ir galbūt netgi užsiimti smulkia komercine veikla. Sėkmingo pistacijų auginimo!

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas